Nūju gumijas
Sarunvalodā nūju gumijas dēvē par ‘uzgaliem’ vai ‘zābaciņiem’, ir dzirdēti arī tādi apzīmējumi kā ‘cepurītes’ un ‘vāciņi’.
Par cietām, uzgaļus prasošām virsmām uzskata asfaltu, bruģi, betona bruģi un flīzes. Nūju asmeņi bez gumijām uz šādām virsmām rada skaņu un nepatīkamu sajūtu trieciena dēļ.
Jāatzīmē, ka jauns betona bruģis un flīzes mēdz slīdēt. Lai jauns un slidens betona bruģis kļūtu nūjojams, jāpaiet aptuveni 2 gadiem. Uz svaiga bruģa var palīdzēt ziemas gumiju lietošana (sk.zemāk).
Dabas takās, uz grantētiem vai cieta klona ceļiem un pludmalē parasti nūjas lieto bez gumijas. Ja nūju asmeņi ir asi, tad arī uz koka virsmas (laipām) labāk nūjot bez gumijām.
Īpašos gadījumos nūju gumijas lieto arī dabā:
- Nūjojot kailām kājām, īpaši pludmalē, gumijas lieto, lai ar nūju asmeņiem nesavainotu kājas. Itālijā šādos gadījumos nūju gumiju lieto apgrieztas pretējā virzienā (pagrieztas par 180 grādiem)
- Nūjojot mīkstās sūnās vai mellenājos, kur nūjas dziļi grimst, gumijas var lietot, lai samazinātu nūju iegrimi; šādi rīkojas Igaunijā.
Ziemas gumijas
Nūju gumiju ziemas variantu (sk. attēla pa kreisi) ar caurumu nūju asmenim un
mīkstāk veidotu (elastīgāku) gumijas galu lieto ne tikai ziemā – šādas gumijas
ir neatsveramas uz netīra, smilšaina, nobiršām lapām klāta, apsūnojuša,
dubļaina, slapja, apledojuša asfalta vai bruģa. Nūjas asmeņa galiņš veido
ziemas gumijā “radzi”, kas daļēji amortizēta, tomēr veido labāku saķeri ar
slidenām virsmām.Ziemas gumijas uz cietas virsmas skan (prieks apkārtnes suņiem!).
Piemēram, Rīgas Lielajos kapos nūjošana ar parastām gumijām nav patīkama, jo daudzviet klājums ir apsūnojis un slidens. Ziemas gumijas situāciju var glābt.
Gumiju saderība
Katrs nūju ražotājs rūpējas, lai nūju gumijas sader ar paša piedāvātam nūjām. Tas nenozīmē (bet ari neizslēdz), ka šīs gumijas derēs arī citu ražotāju nūjām, vai, ja derēs, kalpos ideāli (gumijas pieskaņo nūjas metāla asmeņa un asmeņa plastmasas formai, garumam un resnumam). Tālab, izvēloties inventāru, ir vērts painteresēties, vai ražotājs nodrošina un arī nākotnē nodrošinās atbilstošas gumijas un kur tās būs nopērkamas. Nav pamata dusmoties uz uz inventāra tirgotāju, kas nepiedāvā gumijas tieši jūsu nūjām, ja savas nūjas esat pircis “kautkur internetā”.
Dilšana
Visas nūju gumijas dilst. Cieti un slideni “plastmasīgi” materiāli, kas, iespējams, dilst mazāk, parasti neveido labu saķeri ar virsmu, tālab rada maz prieka nūjojot. Laba nūju gumija ir gumija!
Lai būtiski samazinātu
gumiju dilšanu (t.i., krietni ietaupītu uz rezerves daļu rēķina) ir
vērts apgūt labu nūjošanas tehniku- precīzi pacelta un nolaista nūja (bez slīdēšanas
fāzes) ļaus nūju gumijas mainīt stipri retāk.
Gumijas protektora novalkāšanās ir dabiska un neizbēgama, bet ar to gumijas mūžs nebeidzas. Zem nodiluša protektora labas gumijas virsma ir pieteikami irdena, lai veidotu saķeri. Nūju gumijas valkā vismaz “līdz caurumam” – kamēr no gumijas lien laukā nūjas asmeņa gals.
Attēlā Start nūjošanas nūju gumijas (art.44321) un ziemas gumijas (art.44320), nopērkamas takusports.lv, Nūjo veikalā Rīgā un Sportland veikalos.
Par kaunu, godu un nūjošanas tehniku
Nedēļas nogalē iznāca skatītāja lomā apmeklēt kādu taku skrējienu, kurā, cita starpā, bija iekļauta arī nūjošana. Tā kā apmeklējuma plāns radās 1/2stundu pirms starta laika un nokļūšana sacensību vietā prasīja tikpat, nūjošanas sacensību epicentrā nonācu, kad visi jau bija trasē. Bija iespēja „sacensības” vērot to krāšņākajās izpausmēs. Redzētais lika no iecerētās fotografēšanas pāriet uz video.
Neesmu no tiem, kuri uzstātu, ka upe jāforsē, saglabājot diagonālo (pretējās rokas-kājas) kustību, atbalstu un citiem mācu vienlaikus nūju tehniku uz stāvām lejupejošām nogāzēm vai izteikti nedrošās vietās, uzskatu, ka arī sacensībās nūjojot drīkst no pudeles padzerties neapstājoties, ka drīkst, kustībā esot, uzlikt vai noņemt brilles. Manuprāt, par burta kalpību svarīgāk ir nūjas noslogot, izmantot pilnu atvēzienu aiz gurnu līnijas, bet nekasīties par dzeršanas laikā vai upes forsēšanas laikā paceltu nūju. Ņemot vērā visas šīs atkāpes, stingrās un drošās meža takās nule pieredzētais šokēja.
Jā, „sacensību” problēmas jau visiem zināmas gadiem, tomēr problēmu apmērs audzis un novirze no normas ir kļuvusi par normu, bet nūjošana sacensību distancē – par izņēmumu.
Manuprāt, samilzuši ir 3 pamatjautājumi:
1) Vāja un ļoti vāja nūjošanas tehnika, kuras aizmetņi tiek pilnībā pazaudēti ātruma (rezultāta) vārdā; spilgti piemēri – nūju dekoratīva piesišana pie zemes, tās vispār nenoslogojot, savdabīgas suņa sukāšanas kustība rokas vēziena vietā, utt. Nereti ļoti vāju tehniku nākas vērot arī veterānu izpildījumā. Vērotajās sacensībās no aptuveni 35-37 dalībniekiem labas tehnikas paraugus skaitot uz abu roku pirkstiem, daži pirksti paliktu nepieskaitīti.
2) Klaja krāpšanās – atklāta skriešana, pusskriešana, pieskriešana, tenterēšana ar paceltām, puspaceltām, nekoordinēti vicinātām nūjām – to piekopj nevien nūjošanas jaunuļi, bet arī sacensību dalībnieki ar stāžu un pretenzijām uz goda pjedestālu (ko tik neizdarīsi pjedestāla vārdā!); skumji bija redzēt, ka klaja krāpšanās ir kļuvusi par normu, pat startējot labi pazīstamu līdzbiedru vidū;
3) "Vakar pamēģināju nūjot, šodien jau sacenšos" – šos ar lepnumu izteiktos vārdus dzirdam ik pa laikam; iespējams, ka minētie varoņi ir izņēmumi uz to daudzo tūkstošu nūjotāju fona, kas nūjot mācās gadiem un sacensību gatavību sasniedz tikai pēc ilgākas prakses un tehnikas slīpēšanas.
Bet vēl vairāk iespējams un gluži ticams, ka šādi tīrradņi arī turpinās „nūjot” nenūjojot un veidos iepriekš aprakstīto beztehnikas kultūru, kuru, nespējot tikt līdzi citiem, centīsies uzlabot pieskrienot vai tenterējot.
Ko uz visa šī fona varam piedāvāt nūjotājam, kurš vēlas vienkārši un godprātīgi piedalīties nūjošanas sacensībā uz vienlīdzīgiem noteikumiem gan tehikas, gan godīga spēles ziņā? Ignorēt tos, kuri kaunu maizē apēduši? Ignorēt nemākuļus? Varbūt ir laiks svilpt, kā tas bija pirms daudziem gadiem Valmierā, kad nūjošanas krāpnieki un profāni kāpa uz pjedestāla? Pārfrāzējot TV raidījuma nosaukumu, varētu teikt „Dārgie, jūs nogalināt nūjošanu!”
Linda
Pērkam nūjas dāvanai: kas pirms tam jānoskaidro
Pirmssvētku laikā pie mums nereti iegriežas apmeklētāji, kas nūjošanas nūjas iegādājas svētku dāvanai. Tad nūjošanas inventāru nākas izvēlēties bez paša nūjotāja klātbūtnes. Mūsu personāls Jums vienmērpalīdzēs izraudzīties modeļa un izmēra ziņā piemērotāko dāvānu, lai dāvanas saņēmējam nūjošana sniegtu patiesu gandarījumu. Te daži ieteikumi, kas pirms došanās uz veikalu:
- noskaidrojiet, vai apdāvināmais jau ir apmeklējis kādas nūjošanas nodarbības un izmēģinājis instruktora piedāvātās nūjas; ja jā, noskaidrojiet kāda garuma (izmēra) nūjas dāvanas saņēmējam ir bijušas un kāds ir bijis instruktora ieteikums nūjas garuma izvēlē. Nūju izmēru izsaka cm , izmēra solis ir 5cm, un vispopulārākais sieviešu nūju izmērs ir 110cm, bieži lieto arī 105 un 115 cm nūjas; 120 cm nūjas lieto slaikās dāmas augumā ap 180cm; vīrieši parasti lieto ap 120cm nūju, bet tās var būt arī īsākas un garākas -115cm, 125cm, retāk 130cm. Nūjas izvēli nosaka ne tikai augums, bet vēl vismaz 6-7 citi apstākļi, tādēļ ir vērts ieklausīties instruktora novērojumos un ieteikumos;
- ja nodarbības nav apmeklētas, nūjas būs jāizvēlas, sadarbībā ar veikala personālu; noteikti jānoskaidro, kāds ir saņēmēja augums (patlaban, nevis agrā jaunībā), ja nevēlaties , jautājot par auguma garumu,laupīt pārsteiguma prieku, noskaidrojiet saņēmēja auguma garumu attiecībā pret sevi (līdz plecam, līdz auss ļipiņai, utml.); ņemiet vērā kurpju papēžus, laikā, kad veicat slepeno auguma mērīšanas misiju;
- pavērojiet saņēmēja plaukstas lielumu un delnas locītavas platumu - šaura delna, maza delna, plata plauksta, plata locītava, maza un smalka locītava utt. Šie apstākļi var spēlēt lomu pareizā lieluma nūjas saites izvēlē (arī regulējamām saitēm ir izmēri; parasti gan saites izmērs ir pieskaņots nūjas garumam, tomēr nereti plaukstas izmērs var palīdzēt pieņemt lēmumu par pareizo nūjas modeli); arī plaukstu var novērtēt, salīdzinājumā ar paša dāvinātāja plaukstu;
- pavērojiet apdāvināmā gaitu - vai kustības ir plašas un enerģiskas, vai laba līdzsvara izjūta, gaitā jaušams spēks...vai gluži pretēji; jā, arī šie apstākļi ir no svara;
- atcerieties kādi ir dāvanas saņēmēja citi vaļasprieki- sēdēšana uz dīvāna vai, piemēram, braukšana ar riteni
- apdomājiet, kur būs dāvanas saņēmēja parastā nūjošanas vieta - mežs ar mīkstām sūnu takām, pludmales smiltis, asfalta vai bruģa promenāde, utt; jā nūjas var lietot visur, tomēr raksturīgākie nūjošans apstākļi var ietekmēt nūjas garuma izvēli;
- noskaidrojiet kādas krāsas saņēmējam patīk un nepatīk; ja tieši jautāt nevar, pavērojiet, kādas krāsas saņēmējs izvēlas, iegādājoties apģērbu,no kādām krāsām apģērbā saņēmējs vairās;
- ko saņēmējs vēlas no nūjošanas iegūt - samazināt svaru, aizstāt skriešanas nodarbības, pavadīt laiku svaigā gaisā vai atrast iemeslu patarkšķēt ar draudzenēm
Ne vienmēr varam uzzināt par saņēmēju visu, tomēr, jo vairāk varēsiet raksturot apdāvināmo, jo precīzāka būs inventāra izvēle un lielāks saņēmēja prieks Jūsu dāvanu lietojot.
Gaidām ciemos, lai palīdzētu izraudīties piemērotāko!
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.